Az elmúlt év augusztusában megnyílt a keszthelyi Festetics-kastély gazdagon berendezett díszebédlője. Ennek alkalmából 2023-ban az étkezés témája kerül a középpontba: felidézzük a Festetics család és a gasztronómia kapcsolatát. A Festetics család könyvtárában nagyon sok olyan könyvtári dokumentum lapozható fel, illetve tanulmányozható, amely a gasztronómia, az étkezés, az étkezési kultúra témaköréhez szorosan kapcsolódik.
Történelmi tanulmányainkból tudjuk, hogy a főúri családok életében egy-egy étkezés mennyire fontos szerepet töltött be szűkebb körben a család, tágabb értelemben a társasági élet szempontjából.
E havi bejegyzésünkben kedves Olvasóinkat könyvtárunk egyik legérdekesebb és ritkaságnak számító könyvtári dokumentumával, egy lexikonnal szeretnénk megismertetni. Ez volt az első német nyelvű lexikon, amely kifejezetten nőknek szólt.
Szerzője, Gottlieb Siegmund Corvinus (1677–1747) német jogász és író Amaranthes álnéven állította össze ezt a munkát. A női, asszonyi élet minden területét felöleli; így a háztartást, illetve a szakácsművészetet, gasztronómiát is. A munka megírásával vált ismertté, hírnevet szerezve magának a német nyelvterületen.
Nem titkolt célja volt, hogy a nők számára is készüljön egy tudást összegző és közvetítő, teljességre törekvő munka.
Amaranthes munkája a lipcsei Gleditsch und Sohn kiadónál jelent meg, ez a nyomda a korszak meghatározó nyomdái közé tartozott.
A lexikon előszavában a szerző egyértelműen kijelöli célközönségét. Alkalmazkodva a környezethez, német nyelven adta közre az ismereteket, hogy azok számára is hozzáférhető legyen, akik a latin nyelv tudását nem bírták. Meghatározó elem volt a hasznos és praktikus tanácsok közzététele is.
Olvasóként, felhasználóként a nők három csoportját nevezte meg:
A nemesi és főúri leányok életében nagyon fontos időszak volt az, amikor a nevelés került előtérbe. Társadalmi rangjuknak megfelelően a viselkedésmódra, a rájuk váró feladatokra fel kellett őket készíteni – ez nagyon meghatározó volt a későbbiek folyamán az előnyös házasság szempontjából. Az oktatás sokáig otthoni keretek között zajlott, ilyenkor házitanítót vagy lelkészt fogadtak a gyermekek mellé.
Az otthoni oktatás különböző formái az alapszintű írás-olvasás és bibliai ismeretek mellett mindenekelőtt a háziasszonyi feladatokra való felkészítést is szolgálták: az udvari élet irányítását, a konyhai felkészültséget, az orvoslás különböző formáit stb.
A függelékek (mellékletek) konyhai jegyzeteket tartalmaznak menük szerinti tálalási tanácsokkal. A közel 300 éve kiadott vaskos kötet barokk bőr, aranyozott gerincű kötése szinte hibátlan, a Helikon Könyvtár „Encyclopaedia” szakcsoportjának becses darabja.